Masz pytanie ? Zadzwoń: INFORMACJA KOLEJOWA 19 757

04.02.2011

Województwo dolnośląskie współpracuje z PKP PLK

Wojewoda dolnośląski Marek Skorupa, wicemarszałkowie Marek Łapiński i Jerzy Łużniak oraz zastępca prezydenta Wrocławia Wojciech Adamski, starostowie, burmistrzowie, a także przedstawiciele dolnośląskich samorządowców i kolejarze uczestniczyli we wrocławskiej konferencji zorganizowanej 3 lutego br. przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: Perspektywy funkcjonowania infrastruktury kolejowej na terenie województwa dolnośląskiego.


fot. PKP PLK


Zbigniew Szafrański, Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przedstawił stan techniczny dolnośląskich linii kolejowych z uwzględnieniem m.in. aspektu wykorzystania środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, inwestycji odtworzeniowych oraz środków z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Zobacz prezentację.

Władze województwa dolnośląskiego są jednymi z liderów, którzy najbardziej czują sprawy transportu kolejowego i najlepiej z nami współpracują – powiedział prezes Zarządu Zbigniew Szafrański. Wskazał na realizację dwóch projektów z RPO (linie Kłodzko – Kudowa i Jelenia Góra - Szklarska Poręba) oraz przejęcie dwóch linii kolejowych.

Wg prezesa stan głównych tras województwa jest dobry, gorzej z liniami drugorzędnymi. W ocenie zarządcy infrastruktury odtworzenie parametrów technicznych linii np. Jelenia Góra – Lwówek Śl. to kwota ok. 2 mln zł za kilometr. Należy dobrze określić miejsce wykorzystania tych środków.

Uczestnicy spotkania podkreślili znaczenie linii regionalnych, szczególnie: Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra oraz Legnica – Lubin – Głogów. Zwrócili uwagę na potrzebę podawania w planach do rozkładu jazdy realnych prędkości. Zainteresowanie budził m.in.: stan linii Lwówek – Jelenia Góra, Wrocław – Jelcz Laskowice, tras w Kotlinie Kłodzkiej oraz mostów w Brzegu Dolnym i Ścinawie.

W marcu wchodzi w życie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, która nakłada na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek opracowania tzw. planu transportowego czyli planu obsługi województwa transportem zbiorowym z wykorzystaniem różnych środków transportu. Prezentacja przedstawiona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pozwala władzom regionu lepiej poznać sytuacje. Jest to okazja do zastanowienia się nad kolejnymi projektami do RPO.

Wrocławskie spotkanie było trzecią, po Katowicach i Opolu, prezentacją dot. perspektywy funkcjonowania infrastruktury kolejowej na terenie województwa. Podobne spotkania były w 2006r. Ich efektem jest 31 projektów realizowanych w obecnych RPO.

(źródło: PKP PLK)


Komentarze

UMWD
14:37 10.02.2011
Dołożymy wszelkich starań, aby parę pociągów na trasie Wrocław - Jelcz-Laskowice obsługiwał pociąg, a nie komunikacja zastępcza.
~gość
07:13 10.02.2011
Czy po 1 marca jedna para na trasie Wrocław-Jelcz-Wrocław będzie dalej prowadzona autobusem, czy powróci pociąg?
UMWD
09:35 09.02.2011
Szczegóły 1. rocznej korekty rozkładu jazdy zostaną opublikowane na stronie za około tydzień. Po 1 marca nie przewiduje się kursowania pociągów odwołanych z przyczyny braku taboru.
~gość
11:04 08.02.2011
Proszę Was, zapełnijcie tę pięciogodzinną lukę w rozkładzie między Wałbrzychem Głównym a Jelenią Górą !! między 15:43 a 20:34 nic nie jedzie! Ludzie nie mają jak z pracy do domu wrócić!
~gość
09:52 08.02.2011
Z wczorajszego komentarza UMWD wnioskować można, że pociągi nie kursujące do 28 lutego ze względu na tzw. "trudności taborowe" nie będą kursować także po 1 marca. Czy rzeczywiście tak będzie?
UMWD
09:33 07.02.2011
W ramach 1. rocznej korekty rozkładu jazdy nie planuje się odwoływania pociągów. Niektóre z pociągów mogą zostać uruchomione w zmienionym zestawieniu, relacji lub terminie, ale nie planuje się odwoływania pociągów, oprócz tych pociągów, które już są zawieszone z powodu trudności taborowych Przewoźników.
~gość
15:08 06.02.2011
Nie wspomniano ani słowem o odcinkach Węgliniec - Żary oraz Legnica - Żagań? Przecież stan tych tras też jest kiepski. A odcinek Węgliniec - Ruszów wręcz katastrofalny, przecież tam pociągi jadą max 30km/h! Kiedy wreszcie tu będzie jakiś remont, czy znów linia zostanie zamknięta jak w 2002?
~gość
23:36 04.02.2011
Mam pytanie do szanownego organizatora przewozów dlaczego na stronie niema jak na razie żadnej wzmianki na temat korekty rozkładu jazdy która wejdzie w życie 1marca. Przecież o zlikwidowaniu łącznie 76 pociągów w regionie, de facto rozwaleniu kolei regionalnej w województwie należy poinformować pasażerów z odpowiednim wyprzedzeniem i wytłumaczeniem a nie stawiać ich jak zwykle przed faktem dokonanym i uprawiać propagandę skcesu !

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Najpopularniejsze

Newsletter

Skontaktuj się


INFORMACJA KOLEJOWAKoleje Dolnośląskie S.A.
tel.: + 48 76 753 51 22 (8-20)
tel.: 703 302 503 (24h) - opłata
za min. połączenia 2,08 zł brutto

Przewozy Regionalne sp. z o.o.
tel.: 782 451 992 (24h)
tel.: 703 20 20 20 (24h) - opłata
za min. połączenia 1,29 zł brutto