Masz pytanie ? Zadzwoń: INFORMACJA KOLEJOWA 19 757

01.09.2009

Trzecia roczna korekta rozkładu jazdy pociągów

1 września weszła w życie trzecia roczna korekta rozkładu jazdy pociągów. Korekty takie pozwalają dostosować ofertę połączeń kolejowych do potrzeb, oraz możliwości finansowych ich organizatora – Samorządu Wojewódzkiego.


Na Dolnym Śląsku istnieją odcinki bardzo popularne wśród podróżujących, zwłaszcza w weekendy. Wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, Samorząd Województwa uruchomi kilka nowych pociągów przyspieszonych. Kursować one będą w piątki oraz niedziele, głównie z myślą o studentach oraz osobach wyjeżdżających na weekend z Wrocławia. Nowe kursy umożliwią lepszy dojazd z Wrocławia (14:48) do Łodzi (18:55) – w piątki już od 2 października, oraz do Wrocławia z Wałbrzycha Gł. (odjazd 16:19) i Łodzi Kaliskiej (odjazd 16:13) w niedziele od 4 października.

Pozostałe, drobne zmiany poprawią ofertę przewozową, głównie dzięki lepszej komunikacji między poszczególnymi połączeniami bądź lepszym dostosowaniu dowozów pracowniczych. Dla dojeżdżających do Wrocławia z Oleśnicy pojawi się nowe połączenie poranne – odjazd 6:35). Godzina przyjazdu porannego pociągu z Rawicza zmieni się z 05:02 na 05:18. Wieczorny pociąg do Oleśnicy odjedzie o 21:29 zamiast 20:59. Natomiast pociąg z Wrocławia do Międzylesia ze stacji Kłodzko odjedzie 14 minut później (Kłodzko Miasto – 13:49).

Od 1 września rozszerzyła się oferta tanich połączeń InterREGIO. W miejsce pociągu pośpiesznego usuniętego z rozkładu przez spółkę PKP Intercity, zaczął kursować codzienny pociąg relacji Wrocław Główny (05:30) – Warszawa Wsch. i Warszawa Wsch. (15:38) – Wrocław Główny.

Poza tym, nowe połączenia InterREGIO obowiązują na trasie Poznań - Szczecin (odjazdy z Poznania 10:07, 16:30, ze Szczecina 07:22, 13:17), oraz Poznań - Słupsk (z Poznania 18:32, ze Słupska 7:30).

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, przestały już kursować wakacyjne połączenia InterREGIO z Wrocławia do Zakopanego i Świnoujścia oraz z Sieradza do Gdyni. 

Koleje Dolnośląskie SA wprowadzają też korektę swojego rozkładu jazdy. Od 1 września pociąg odjeżdżający z Kłodzka Miasta do Wałbrzycha Głównego w dni powszednie odjedzie o godzinie 14:25, dzięki czemu ułatwiony będzie powrót młodzieży ze szkół. W soboty, niedziele i święta godzina odjazdu pozostanie niezmieniona – 13:37.

W województwie dolnośląskim najpoważniejsze ograniczenia dotkną dwa odcinki, na których ruch został wznowiony w grudniu zeszłego roku. Na trasie Legnica – Jerzmanice-Zdrój całkowicie zawieszone zostaną obecnie kursujące tam dwie pary pociągów (jedna tylko w weekendy, druga w weekendy i piątki). Ponieważ jeżdżą one bardzo wolno (z prędkością rzędu 25 km/h), a zarządca infrastruktury, PKP PLK, nie przewiduje zmiany tego stanu rzeczy, frekwencja rzadko przekracza 10 osób w pociągu. Z zainteresowaniem podróżnych nie spotkały się także pociągi relacji Zgorzelec – Lubań Śląski – Jelenia Góra. One także charakteryzują się bardzo niską frekwencją. Dodatkowo z racji braku trakcji elektrycznej na części trasy obecnie kursują dwie pary pociągów prowadzonych lokomotywą spalinową z wagonami, co jest niezwykle kosztowne. Po korekcie rozkładu na odcinku Lubań Śląski – Jelenia Góra pozostaną pociągi kursujące z/do Zielonej Góry, Wrocławia i Węglińca. Ich uzupełnieniem, zapewniającym odwóz ze szkół i pracy z Jeleniej Góry, zostanie utrzymane w dni robocze połączenie Jelenia Góra (15:06) – Gryfów Śl. i Gryfów Śl. (15:57) – Jelenia Góra.

W przyszłorocznym rozkładzie jazdy zarówno na odcinku Lubań Śląski – Zgorzelec, jak i Legnica – Jerzmanice-Zdrój nie jest zaplanowany ruch pociągów pasażerskich. Pociągi między Jelenią Górą a Zgorzelcem powrócą w liczbie dziewięciu par w roku 2011. Będzie to możliwe dzięki zakupowi nowoczesnych autobusów szynowych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Powrót pociągów do Złotoryi i Jerzmanic-Zdroju jest uzależniony od poprawy stanu infrastruktury.

Od 28 września (po zakończeniu wakacji studenckich) ograniczony zostanie ruch na turystycznych odcinkach Kłodzko – Kudowa-Zdrój oraz Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna. Poza sezonem turystycznym frekwencja w odwoływanych pociągach wynosi zwykle nie więcej niż 20 osób.
Po tej dacie miejscowości na linii do Kudowy-Zdroju obsługiwać będą 2 pary pociągów codziennych z/do Poznania (przyjazd do Kudowy 14:25 oraz 18:47, odjazdy z Kudowy 11:11 i 14:41) oraz dodatkowo weekendowy pociąg z/do Kłodzka, skomunikowany z pociągiem z/do Wrocławia (przyjazd do Kudowy 11:01, odjazd z Kudowy 16:50).

Na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna ograniczenie dotknie tylko 1 parę z 6 obecnie kursujących – pociąg „Szczeliniec” z/do Poznania (przyjazd do stacji Szklarska Poręba Górna 22:05, odjazd 06:29) będzie kursował w skróconej relacji z/do Jeleniej Góry.

Dodatkowo odwołana zostanie jedna para pociągów na odcinku Wrocław Gł. – Wałbrzych Miasto (odjeżdżający z Wrocławia o 12:39, a z Wałbrzycha Miasta 08:32). Kursuje ona poza godzinami szczytu, a inne pociągi kursują godzinę wcześniej i później.


Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Najpopularniejsze

Newsletter

Skontaktuj się


INFORMACJA KOLEJOWAKoleje Dolnośląskie S.A.
tel.: + 48 76 753 51 22 (8-20)
tel.: 703 302 503 (24h) - opłata
za min. połączenia 2,08 zł brutto

Przewozy Regionalne sp. z o.o.
tel.: 782 451 992 (24h)
tel.: 703 20 20 20 (24h) - opłata
za min. połączenia 1,29 zł brutto