Masz pytanie ? Zadzwoń: INFORMACJA KOLEJOWA 19 757

19.08.2009

Przetarg na dostawę szynobusów rozpoczęty

Do 15 września producenci pojazdów szynowych mogą składać oferty w przetargu na dostawę nowoczesnych autobusów szynowych dla Województwa Dolnośląskiego.


 Przetarg podzielony jest na dwa zadania.

Zadanie pierwsze ma wartość 46 mln zł (z czego dofinansowanie ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego to 39,1 mln  zł, pozostałych 6,9 mln pochodzi z Budżetu Województwa Dolnośląskiego). W ramach tego zadania zakupionych zostanie 6 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych, potocznie zwanych szynobusami. W specyfikacji przetargu wskazano, że trzy pojazdy mają być przegubowe, o pojemności ok. 120 miejsc siedzących, pozostałe – mniejsze, jednoczłonowe, muszą oferować miejsca siedzące dla co najmniej 60 osób. Wszystkie będą posiadać klimatyzowane i wyciszone wnętrze, obniżoną podłogę dla podróżnych na wózkach inwalidzkich i z dziećmi, nowoczesne wyświetlacze, drzwi otwierane przez pasażera, komfortowe toalety oraz miejsce na rowery.

Nowy tabor trafi do samorządowej spółki Koleje Dolnośląskie SA. Nowe pociągi obsłużą trasy z Wrocławia do Trzebnicy (13 kursów), przez Kobierzyce i Sobótkę do Świdnicy Miasta (13 kursów), a także użytkowany obecnie w niewielkim zakresie odcinek Jelenia Góra – Gryfów Śląski – Lubań Śląski – Zgorzelec (9 kursów). Pojazdy mają być gotowe w 2011 roku.

Zadanie drugie o wartości 16,9 mln zł (środki to pochodzą wyłącznie z Budżetu Województwa Dolnośląskiego i są zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym) przewiduje zakup trzech pojazdów mniejszej pojemności w 2010 roku. Te pojazdy trafią na trasy obecnie obsługiwane, zastępując składy wagonowe.

Taka konstrukcja postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – wydatkowanie dwóch pul środków w ramach jednego przetargu podzielonego na dwa zadania, pozwala zminimalizować procedury i znacznie skraca czas oczekiwania na realizację inwestycji. Dzięki temu szynobusy zaczną wozić Dolnoślązaków wcześniej.


Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Najpopularniejsze

Newsletter

Skontaktuj się


INFORMACJA KOLEJOWAKoleje Dolnośląskie S.A.
tel.: + 48 76 753 51 22 (8-20)
tel.: 703 302 503 (24h) - opłata
za min. połączenia 2,08 zł brutto

Przewozy Regionalne sp. z o.o.
tel.: 782 451 992 (24h)
tel.: 703 20 20 20 (24h) - opłata
za min. połączenia 1,29 zł brutto