Masz pytanie ? Zadzwoń: INFORMACJA KOLEJOWA 19 757

20.03.2017

O przyszłości linii kolejowej Lwówek Śląski - Jelenia Góra

Podczas nadzwyczajnej sesji połączonych rad Powiatu Lwóweckiego, Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz Miasta i Gminy Wleń, w której 17 marca br. uczestniczył Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląsiego bardzo wiele miejsca poświęcono niezwykle ważnej dla tej części naszego regionu kwestii rewitalizacji linii kolejowej nr 283, łączącej Lwówek Śląsku z Jelenią Górą oraz skomunikowania Lwówka Śląskiego ze Złotoryją poprzez modernizację linii 284. Obie linie kolejowe zarządzane są obecnie przez PKP.


W spotkaniu z lokalnymi samorządowcami razem z Marszałkiem Cezarym Przybylskim udział wzięła Agnieszka Zakęś, zastępca dyrektora departamentu infrastruktury w urzędzie marszałkowskim oraz Piotr Malepszak, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

- Potrzeba rewitalizacji linii kolejowej 283 jest ewidentna, ponieważ w znaczący sposób ożywi ten obszar regionu. Od dłuższego czasu prowadzę rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury, Ministerstwie Rozwoju Regionalnego dotyczące m.in. tej trasy kolejowej, ponieważ w ramach środków unijnych są w skali kraju przeznaczone na rozwój kolei olbrzymie nakłady finansowe, a kwota ta wynosi 67 mld złotych. Moim zdaniem wykorzystanie tych środków głównie przez PKP PLK może być zagrożone, dlatego też ponawiam podczas rozmów w ministerstwie propozycję mówiącą o tym, że część linii możemy przejąć, jako dolnośląski samorząd i sięgnąć po środki unijne. Natomiast wkład własny musimy mieć zabezpieczony z budżetu państwa, czy to z funduszu kolejowego czy z innych środków - mówił podczas swojego wystąpienia marszałek Cezary Przybylski.

Co więcej, już w ubiegłym roku linia kolejowa 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego została wpisana na listę linii regionalnych, które Urząd Marszałkowski chce przejąć i modernizować.


Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Najpopularniejsze

Newsletter

Skontaktuj się


INFORMACJA KOLEJOWAKoleje Dolnośląskie S.A.
tel.: + 48 76 753 51 22 (8-20)
tel.: 703 302 503 (24h) - opłata
za min. połączenia 2,08 zł brutto

Przewozy Regionalne sp. z o.o.
tel.: 782 451 992 (24h)
tel.: 703 20 20 20 (24h) - opłata
za min. połączenia 1,29 zł brutto