Masz pytanie ? Zadzwoń: INFORMACJA KOLEJOWA 19 757

23.11.2012

Nowy rozkład jazdy od 9 grudnia!

Jak co roku w grudniu wszystkie zarządy kolei w Europie – a więc i PKP Polskie Linie Kolejowe – zmieniają rozkład jazdy.


 

Układ połączeń jest dostosowany do zmienionych czasów jazdy czy remontów Infrastruktury. W roku 2013 nadal będą trwały remonty i modernizacje niektórych szlaków kolejowych na Dolnym Śląsku. Widać jednak będzie pierwsze efekty już przeprowadzonych robót. Ponadto do dyspozycji podróżnych oddamy całkowicie nowe pociągi elektryczne, które pojadą 160 km/h – szybciej niż inne składy regionalne w naszym województwie. Nadal często jeździć będą pociągi na wielu liniach w aglomeracji wrocławskiej. Autobusem skomunikowanym z pociągiem pojedziemy między Jelenią Górą a Karpaczem.

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, który wejdzie w życie 9.XII.2012 r.

Na linii Wrocław - Oleśnica w roku 2013 prowadzone będą roboty torowe na terenie Wrocławia, na odcinkach: Wrocław Główny - Wrocław Mikołajów i Wrocław Nadodrze - Wrocław Sołtysowice; zamiast dwóch torów okresowo będzie czynny tylko jeden. W związku z tym na odcinku Wrocław - Oleśnica nie będzie kursował wczesnoporanny pociąg Wrocław Gł. (4:28) - Ostrów Wielkopolski. Ponadto część pociągów do Trzebnicy będzie kursować tylko do Wrocławia Nadodrze (3 pary) i Wrocławia Sołtysowic (1 para). Będą one jednak tam skomunikowane w kierunku Wrocławia Głównego. Pasażerowie na linii trzebnickiej skorzystają z nowego przystanku, który otwarty zostanie w Pierwoszowie.

Zgodnie z decyzją Samorządu Województwa Opolskiego nie będzie kursowała 1 para pociągów rel. Wrocław Gł. - Kluczbork (z Wrocławia Gł. odjazd o 17:39, przyjazd pociągu powrotnego do Wrocławia Gł. o 11:17). Na odcinku Wrocław - Oleśnica zostanie on zastąpiony połączeniem do/z Krotoszyna. Niektóre pociągi obecnie jadące tylko do Kluczborka będą miały przedłużoną trasę do Lublińca, umożliwiając podróż do Częstochowy czy miast górnośląskich.

Na trasie Wrocław - Jelcz Laskowice zarządca infrastruktury, tj. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zapowiada zakończenie prac remontowych na moście w Czernicy. W związku z tym od 9.12.2012 r. przywrócone będzie kursowanie pociągów, co znacznie powinno poprawić komfort dojazdu. Nadal jednak prowadzone będą remonty na poszczególnych odcinkach trasy, co zmniejszy jej przepustowość. Z tego powodu kursować będzie 10 par pociągów (zamiast obecnych 12) - znikną pociągi odjeżdżające z Wrocławia Głównego o godz. 5:50 i 12:47. Nadal obowiązuje korzystna oferta cenowa „Połączenie w dobrej cenie” na tej trasie.

Na linii do Oławy i Opola dojdzie do niewielkich korekt rozkładu jazdy. Na podstawie uzgodnień z Samorządem Województwa Opolskiego zlikwidowane zostaną pociągi poza szczytem, odjeżdżające z Wrocławia Gł. o godz. 5:07 (do Opola) i 22:46 (do Brzegu). W przeciwnym kierunku odwołany będzie pociąg przyjeżdżający do Wrocławia o godz. 19:30.

Przywrócony natomiast zostanie kurs z Wrocławia Gł. do Brzegu o godz. 16:08 (w dni robocze), co poprawi powroty z pracy po godzinie 15-ej.

Na trasie z Wrocławia przez Kłodzko i Międzylesie do czeskiego Lichkova nie zmieni się liczba połączeń. Pozostaną również pociągi transgraniczne do Pardubic i Usti n. Orlici, cieszące się coraz większą frekwencją. Dokonano przy tym korekty godzin kursowania popołudniowego połączenia do Pardubic - odjedzie ono o z Wrocławia 16:45, tj. godzinę później (o 15:45 kursować będzie pociąg regionalny do Międzylesia). Na terenie Czech skorzystać można z dogodnych skomunikowań do Pragi czy Brna. Na trasie obowiązuje specjalna oferta cenowa.

W przyszłym roku linia Wrocław - Wałbrzych - Jelenia Góra nadal będzie odcinkowo remontowana, natomiast podróżni odczują efekty już przeprowadzonych prac - czas jazdy skróci się od 15 do 30'. W związku z tym dojdzie do częściowych zmian w rozkładzie. Ze względu na kursowanie pociągu pospiesznego (TLK) o 12:40 z Wrocławia zmieni się rozkład pociągu regionalnego, obecnie jadącego w tych samych godzinach - od 9.XII będzie on odjeżdżać z Wrocławia o 7:41.

Pojawi się także nowy pociąg interREGIO - z Jeleniej Góry odjedzie o 7:22 ("Rudawy" do Białegostoku przez Wrocław, Poznań, Warszawę), natomiast w drugą stronę z Wrocławia odjedzie o 16:19 ("Sokoliki" z Olsztyna przez Poznań). Czas jazdy z tych pociągów Wrocławia do Jeleniej Góry skróci się poniżej 2,5 godziny.

Ponadto dzięki połączeniu relacji dwóch kursów pojawi się bezpośredni pociąg regionalny "Śnieżka" z Łodzi Kaliskiej do Jeleniej Góry (odjazd z Wrocławia Gł. o 18:40), dzięki czemu unikniemy przesiadki we Wrocławiu. W rozkładzie zostają popularne pociągi: "Galicja" rel. Kraków - Jelenia Góra i "Kamieńczyk" z Poznania do Jeleniej Góry, jak również turystyczne sezonowe połączenia do Trutnova.

Trasę Wrocław - Legnica - Zgorzelec czeka w przyszłym roku prawdziwa rewolucja. Od kwietnia pojawią się bowiem nowe elektryczne składy "Kolei Dolnośląskich", które kursować będą na odcinku Wrocław - Węgliniec. Rozwijające prędkość 160 km/h jednostki będą najszybszymi pociągami regionalnymi na Dolnym Śląsku - czas jazdy z Wrocławia do Węglińca skróci się aż o 25' (przy zatrzymywaniu się na wszystkich stacjach i przystankach) w porównaniu do obecnych składów. Pierwsza partia pociągów wyjedzie na tory 1.IV, druga - 1.VI i od tego dnia aż 80% wszystkich połączeń na tej trasie obsłużą nowe pociągi.

Nadal kursować będą popularne pociągi do Drezna, umożliwiające szybką i wygodną podróż nie tylko do Saksonii, ale też w głąb Niemiec, w korzystnej cenie. Powraca połączenie interREGIO z Węglińca, Bolesławca i Legnicy do Krakowa – kursować będzie codziennie.

W rejonie Łużyc nadal funkcjonować będą połączenia Zgorzelec – Jelenia Góra (5 par codziennie) oraz z Żar do Wrocławia i Jeleniej Góry. Weekendowy pociąg łączący Zieloną Górę ze stolicą regionu karkonoskiego – Jelenią Górą także zawita na dworzec Zgorzelec Miasto. Celem odciążenia wieczornych pociągów ze Zgorzelca do Wrocławia ostatni kurs do Legnicy pojedzie w wydłużonej relacji do stolicy Województwa.

Na linii z Wrocławia do Głogowa wprowadzony zostanie dodatkowy kurs szczytowy o 15:22 z Wrocławia do Wołowa, dzięki temu poprawi się komfort podróży w pociągach odwożących po pracy. Jednocześnie rezygnujemy z niektórych połączeń do Wołowa o niskiej frekwencji (np. odjeżdżających z Wrocławia o 4:42 i 13:22). Ponadto pociąg rel. Wrocław Gł. - Głogów z godz. 17:52 zostanie skrócony do Ścinawy.

Na magistrali Wrocław - Poznań (przez Rawicz) przez cały przyszły rok kontynuowana będzie modernizacja. Według planów "PKP Polskich Linii Kolejowych S.A." roboty będą trwały m.in. w granicach miasta Wrocławia, co znacznie zmniejsza przepustowość trasy i wymusza dopasowanie rozkładu do możliwości infrastrukturalnych.

W związku z tym poranny pociąg do Poznania z godziny 7:40 pojedzie godzinę później (8:44 z Wrocławia Gł.), a kursy z 20:23 i 21:36 zostaną przesunięte o około pół godziny (odjazdy z Wrocławia Gł. odpowiednio: 19:50 i 21:05). Do rozkładu powracają pociągi do Rawicza, odjeżdżające z Wrocławia Gł. o godz. 13:59 i 17:38.

Co ważne, od 9.XII podróżni z biletami na pociąg regionalny będą mieli do dyspozycji odrębny skład - nie będzie konieczności wsiadania do zatłoczonego pociągu TLK, tak jak ma to miejsce obecnie.

W roku 2013 będzie kontynuowany generalny remont odcinka Jelenia Góra - Szklarska Poręba. Wobec tego nadal zawieszony jest tam ruch pociągów - kursować będą autobusy PKS, zatrzymujące się przy dworcach kolejowych w obu miastach. Czeskie składy bez zmian kursować będą na malowniczej trasie „Kolei Izerskiej” ze Szklarskiej Poręby do Harrachova.

Istotną nowością jest reaktywacja połączeń z Jeleniej Góry do Karpacza. Będą to kursy autobusowe, jednak obowiązywać w nich będzie taryfa kolejowa (na pociąg interREGIO) - dzięki temu na podróż z Wrocławia do Karpacza wystarczy nam tylko jeden bilet. 3 pary połączeń ruszą od 27 grudnia i funkcjonować będą w okresach szczytów turystycznych.

Na trasie Kłodzko - Wałbrzych zostanie nieco ograniczona oferta - z 5 par pociągów pozostaną 4 (zlikwidowany będzie kurs z Kłodzka o 17:14 i powrotny z Wałbrzycha o 18:55, w którym podróżnych było najmniej). Ponadto pociąg o godz. 6:42 z Kłodzka w dni robocze pojedzie ok. 1,5 godziny wcześniej (nowe godziny: Kłodzko Gł. 5:14 - Wałbrzych Gł. 6.40), co pozwoli na dojazd do Wałbrzycha do pracy. Jedna para pociągów przybędzie na „Magistrali podsudeckiej” z Legnicy do Kłodzka.

Nie będzie kontynuowana zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Kłodzko - Kudowa-Zdrój.


Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Najpopularniejsze

Newsletter

Skontaktuj się


INFORMACJA KOLEJOWAKoleje Dolnośląskie S.A.
tel.: + 48 76 753 51 22 (8-20)
tel.: 703 302 503 (24h) - opłata
za min. połączenia 2,08 zł brutto

Przewozy Regionalne sp. z o.o.
tel.: 782 451 992 (24h)
tel.: 703 20 20 20 (24h) - opłata
za min. połączenia 1,29 zł brutto