Masz pytanie ? Zadzwoń: INFORMACJA KOLEJOWA 19 757

15.11.2010

Nowe szynobusy już na Dolnym Śląsku

Dolnośląscy podróżni zyskali kolejne nowoczesne szynobusy. W piątek zaprezentowano dwa z trzech dostarczonych właśnie pojazdów.W piątek (12.11) o godz. 12:17 z Dworca Głównego we Wrocławiu wyjechał specjalny pociąg, złożony z dwóch nowych dolnośląskich szynobusów. Pojechał na stację Wrocław Leśnica. W tę podróż udał się Marszałek Marek Łapiński, Członek Zarządu Województwa Zbigniew Szczygieł oraz Ryszard Kędzior, prezes firmy ZNTK Mińsk Mazowiecki, która wyprodukowała nowe szynobusy. Do Leśnicy wybrali się również szefowie dolnośląskich spółek kolejowych: Genowefa Ładniak (prezes Kolei Dolnośląskich S.A.) oraz Janusz Berkowski (dyrektor Dolnośląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych), a także Roman Głowaczewski, szef Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. W podróż wybrało się też wielu miłośników dolnośląskiej kolei, którzy chwalili nowe maszyny za wygodę, przestronne wnętrze oraz doskonałe wyciszenie pojazdu.

Tuż po rozpoczęciu podróży, prezes Kędzior symbolicznie przekazał Marszałkowi Łapińskiemu trzy dostarczone właśnie szynobusy, wręczając mu makiety pojazdów. Maszyny są już do dyspozycji Kolei Dolnośląskich. Sześć kolejnych wozów trafi na dolnośląskie tory do listopada 2011 r. Przetarg na zakup nowoczesnych maszyn Samorząd Województwa rozstrzygnął w lutym br. To inwestycja o wartości ok. 47 mln zł. Zakup sześciu maszyn będzie dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska, a pieniądze na pozostałe trzy szynobusy pochodzą z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Marek Łapiński przypomniał też, że kilka dni temu podpisano umowę, na mocy której Koleje Dolnośląskie otrzymają ok. 71 mln zł dotacji unijnej na zakup pięciu nowoczesnych pociągów EZT. Te wozy kursować będą m.in. do Żmigrodu i Obornik Śląskich.

Do Leśnicy pociąg zawitał o godz. 12:33. Podróż trwała zatem tylko 17 minut - znacznie mniej, niż zajmuje pokonanie tej trasy samochodem czy wrocławską komunikacją zbiorową.

- Z centrum miasta na peryferia dojechaliśmy w bardzo krótkim czasie. To dowodzi, że zarówno Wrocław, jak i Dolny Śląsk potrzebuje spójnego systemu kolei aglomeracyjnej. Samorząd Województwa we współpracy z naszymi przewoźnikami kolejowymi już taki projekt realizuje. Nosi on nazwę Dolnośląskich Kolei Dojazdowych. Będziemy systematycznie wdrażać go w życie, kupując nowoczesny tabor i rozwijając sieć połączeń - opowiadał Marek Łapiński.

Dostarczone przez ZNTK Mińsk Mazowiecki szynobusy to nowoczesne, mogące jeździć z prędkością nawet 120 km/h pociągi. Przedziały pasażerskie są w pełni wyciszone, co sprawi, że podróż będzie przebiegała komfortowo. Szynobusy mają klimatyzację i wyposażone są w elektroniczne ekrany informujące o kolejnych przystankach na trasie. Dostosowane są też do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. dzięki przestronnemu wnętrzu pojazdu. Szynobusy trafią do bazy taborowej spółki Koleje Dolnośląskie S.A. i będą kursowały na trasach obsługiwanych przez spółkę w całym województwie dolnośląskim.


Komentarze

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Najpopularniejsze

Newsletter

Skontaktuj się


INFORMACJA KOLEJOWAKoleje Dolnośląskie S.A.
tel.: + 48 76 753 51 22 (8-20)
tel.: 703 302 503 (24h) - opłata
za min. połączenia 2,08 zł brutto

Przewozy Regionalne sp. z o.o.
tel.: 782 451 992 (24h)
tel.: 703 20 20 20 (24h) - opłata
za min. połączenia 1,29 zł brutto